Proč právě dřevěné prkénko?
Čistota a bezpečnost
Mnohé z nás v souvislosti s kuchyňskými prkénky napadne otázka jejich hygieny. Dřevo coby přírodní porézní materiál se na první pohled může jevit jako špatná volba a místo, kudy se připravované jídlo snadno dostane do kontaktu se spoustou bakterií. Opak je však pravdou, jak ukazuje řada vědeckých studií. Dřevo, a zvláště pak suché dřevo, je pro bakterie krajně nevhodné prostředí k životu ve srovnání s ostatními materiály používanými k výrobě kuchyňského náčiní. Více informací viz následující odkazy, bohužel zatím pouze v angličtině:
Základní konstrukce dřevěného krájecího prkénka
Nejjednodušší variantou je prkénko vyrobené z jednoho kusu dřeva. Výhodou je jeho snadná konstrukce, často cena, není nutné používat žádná lepidla. Takovéto prkénko je však nejnáchylnější k deformacím a prasklinám, které během dlouhodobého používání a zvláště pak při nešetrném používání mohou vzniknout. Tato konstrukce však dává možnost vyniknout krásné kresbě dřeva na větší ploše. Konstrukčně vhodné spíše na malá pomocná či servírovací prkénka.
Další ze způsobů, jak vyrobit kvalitní plnohodnotné krájecí prkénko, je sestavením a slepením z řady pruhů dřeva. To otevírá další možnosti, jak se dřevem esteticky dále pracovat. Nespornou výhodou této konstrukce je výrazně vyšší tvarová stabilita takto lepené desky a fakt, že jsme téměř neomezeni její velikostí. Takto se běžně vyrábí i celé pracovní kuchyňské desky a je to takzvaná „spárovka“.
Posledním základním a z mnoha pohledů nejlepším způsobem, jak sestavit kuchyňské prkénko, nebo v tomto případě můžeme už říci špalek, je slepit jej z na krátké kousky nařezaných a na výšku postavených špalíků. Většina prkének, které vyrábím a nabízím, je konstruována právě tímto způsobem a to z několika důvodů:
Tato konstrukce je nejšetrnější k ostří nožů a zároveň zajišťuje nejmenší opotřebení vašeho prkénka. Je to tím, že při krájení na něm zajíždí ostří nože mezi jednotlivá vlákna dřeva a nekrájí je napříč. Nedochází tak k výraznějšímu poškození a opotřebení prkénka, protože se do určité míry konce vláken opět narovnají a vrátí na původní místo. Tím se takový řez na prkénku z větší části opět uzavře a zacelí. Ze stejného důvodu, kdy nedochází k překrajování vláken, se i nesrovnatelně méně tupí krájecí nože.
Konstrukce prkének ze špalíků dává vyniknout jinému pohledu na strukturu dřeva, než ten, který běžně známe ze svého okolí. Příčným řezem nám dřevo odhalí stavbu letokruhů a po ošetření například minerálním olejem se ukáže ve výraznějších barvách. Tato konstrukce rovněž umožňuje dřevo neotřelým způsobem dále kombinovat a vytvářet nejrůznější vzory a obrazce.
Lepidla používaná k lepení
Všechna prkénka, která vyrábím, jsou lepena výhradně lepidlem Titebond III, vodě odolným lepidlem stupně D4, které je schválené pro lepení dřeva přicházejícího do styku s potravinami.
Přípravky použité k ošetření krájecích prkének
Pokud u produktu není výslovně uvedeno jinak, všechna krájecí prkénka jsou ošetřena dvojitým máčením v bílém minerálním oleji farmaceutické kvality a čistoty. V poslední fázi je prkénko ještě ošetřeno nátěrem z čistého přírodního včelího vosku.